Podświetlany stolik może stać się efektowną ozdobą w każdym domu. Doskonale sprawdzi się podczas romantycznej kolacji, domowej imprezy czy zabawy z dziećmi. Dodatkowe powody do dumy zyskamy, gdy podświetlenie takiego stolika wykonamy własnoręcznie. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni stolik - używany lub nowy, pasujący do naszego projektu – kupić mleczną płytę plexi oraz właściwą taśmę LED wraz z zasilaczem i… zabrać się do pracy.
Pomocna taśma LED
Sekret udanego samodzielnego wykonania podświetlanego stolika tkwi w użyciu taśmy LED. Jest łatwa w montażu, nie zajmuje wiele miejsca, a jej zastosowanie pozwala na uzyskanie atrakcyjnych świetlnych aranżacji. Musimy jednak pamiętać, że taśma sprzedawana jest w rolkach, więc jej długość należy dopasować do obwodu stolika. Można ją ciąć jedynie w specjalnie zaznaczonych miejscach - w zależności od rodzaju taśmy co 25, 50 lub 100 mm. Taśma LED musi być zasilana napięciem 12 V DC poprzez dedykowany do LED-ów zasilacz.
Do wyboru mamy standardowe barwy światła: ciepły biały, zimny biały, neutralny– w zależności od tego, jaki model taśmy zakupimy. Ciekawym rozwiązaniem będzie również zastosowanie wariantu taśmy z diodami RBG, która umożliwi otrzymanie dowolnych barw powstałych z sumowania kolorów podstawowych R (czerwonego), G (zielonego) i B (niebieskiego).
Podświetlenie stolika z pełnym blatem
Poza taśmą LED do wykonania samodzielnego podświetlenia stolika z pełnym blatem – wykonanego z drewna lub płyty meblowej – potrzebujemy również mlecznej płyty plexi (rozmiar płyty powinien być minimalnie większy niż wymiar blatu). Możemy wybrać zupełnie nowy stolik – pasujący do naszego wnętrza - lub odmienić wygląd już posiadanego mebla. Do tego celu świetnie nadają się stoliki do samodzielnego złożenia, z których można łatwo zdemontować blat bez naruszania konstrukcji wspierającej nóżki.
Krok 1. Docinamy płytę plexi do rozmiaru blatu stolika. Ponieważ przy takiej obróbce plexi może pęknąć, należy to robić powoli i precyzyjnie (można również skorzystać z usługi przycięcia płyty na wymiar).
Krok 2. Skręcamy stolik zgodnie z instrukcją, umieszczając zamiast blatu wcześniej przygotowaną płytę plexi. (W wypadku już używanego mebla demontujemy blat, a w jego miejsce umieszczamy wcześniej przygotowaną płytę plexi.)
Krok 3. Przymocowujemy taśmę LED do wewnętrznej strony listew podtrzymujących plexi. Dzięki taśmie samoprzylepnej będzie się doskonale trzymać, jednak nie należy jej zginać pod kątem prostym (w narożnikach stolika prowadzimy taśmę lekkim łukiem). Jej nadmiar możemy odciąć, pamiętając, by zrobić to w specjalnie zaznaczonych miejscach.
Krok 4. Przymocowujemy od spodu część, która pierwotnie miała być blatem, przy pomocy dodatkowych śrubek, uważając, by nie przebić boku stolika. Należy również pamiętać o wycięciu małego otworu na wylot kabli od taśmy LED i z zamontowaniu zasilacza.
Krok 5. Porządkujemy kable i wraz z zasilaczem umieszczamy je w dolnej części blatu.
Krok 6. Teraz pozostaje nam tylko czekać na zapadniecie zmroku, by cieszyć się z osiągniętego efektu.
Podświetlenie stolika z przeszklonym blatem
Oczywiście całą operację można jeszcze bardziej uprościć, jeśli zamiast stolika z pełnym drewnianym blatem wykorzystamy stolik przeszkolony. Wtedy jedyną czynnością, jaką musimy wykonać, jest odpowiednie zamontowanie taśmy LED. W tym wypadku należy jednak pamiętać o takim jej umiejscowieniu, by światło nie raziło w oczy osób siedzących przy stoliku lub wybrać mebel z mlecznego lub matowego szkła. Na rynku dostępne są również taśmy wodoodporne, które z powodzeniem możemy wykorzystać do podświetlenia stolików łazienkowych.
Technologia LED w połączeniu z odrobiną wyobraźni, kreatywności i zamiłowaniem do samodzielnego majsterkowania może sprawić, że nasze meble rozbłysną nowym blaskiem. Światło LED nadaje meblom nowoczesny wygląd i podkreśla ich niepowtarzalny design, a samodzielne wykonanie świetlnej aranżacji to dodatkowy powód do dumy.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://ww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/podswietlany-stolik-zrob-to-sam